70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Paczkomaty Inpost Sławno

ExpressCash to nalesza pożyczka bez bik pożyczka pod zastaw na sam dowód osobisty

Paczkomaty Inpost Sławno

paczkomaty inpost

Paczkomaty bez zaświadczeń, mogą uciec z ulic. Wojewódzkie sądy administracyjne uważają, że paczkomaty to krótkie obiekty budowlane. Na ich postawienie trzeba to uzyskać pozwolenie. Gdy Naczelny Sąd Administracyjny przyzna im rację, zwiększą się koszty stawiania takich obiektów, a jeszcze bankomatów czy mlekomatów. Obecnie istniejące paczkomaty postawione zostały bez zaświadczeń budowlanych.

Paczkomaty Inpost Nowe Warpno

Za sprawą kliku dociekliwych obywateli, firmy stawiające cele jak paczkomat czy mlekomat mogą być problemy. W szczególności dotkną one spółki Integer.pl, która jest właścicielem firmy InPost. Według wojewódzkich sądów administracyjnych blisko 4 tys. paczkomatów to przedmioty budowlane. Żeby je napisać, trzeba pamiętać prawo. Ostatnio stwierdził tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. – Liczymy, że wyrok ten się nie uprawomocni – mówi Wojciech Kądziołka, dyrektor Biura Komunikacji Grupy Kapitałowej Integer.pl. – Gdyby jednak zamknięty w nim sens został zawarty przez Pierwszy Sąd Administracyjny a inne wojewódzkie sądy administracyjne, więc z pewnością uwolniło się to ujemnie na wzrostu sieci paczkomatów – dodaje. Zdaniem Integer.pl paczkomat to dopiero urządzenie techniczne – elektroniczna szafą depozytowa, oddaną do dawania a do odbioru przesyłek. Część prawników nie zgadza się a z obecnym poglądem. Inni mówią, że konieczne są zmiany, bo przepis nie podąża za zmianami technologicznymi.
Dociekliwi obywatele kulą u nogi nowych metod

smart allegro

smart allegro

W lutym 2018 r. dociekliwy mieszkaniec województwa łódzkiego wysłał do inspektora nadzoru budowlanego prośbę o sprawdzenie legalności budowy paczkomatu. Ten zdecydował, że paczkomat zlokalizowano w sąsiedztwie chodnika, na terenie chodzącym do inwestora bez uzyskania żadnych pozwoleń. Powiatowy inspektor wstrzymał prowadzenie działalności budowlanych. Zażądał przedstawienia zaświadczenia o zgodności postaci z ustaleniami swego planu zagospodarowania wielkiego i dokumentów z art. 33 ust. 2 pkt 1, 2, 4 Prawa budowlanego (pb). Chodziło m.in. o kilka egzemplarzy projektu budowlanego wraz z faktami wymaganymi przepisami.

DPD Kołobrzeg

Inwestor odwołał się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Przekonywał, że nie ma legalnej definicji paczkomatu. Zabieg jest więcej przepisów techniczno-budowlanych normujących wymogi, jakie powinny spełniać tego pokroju urządzenia. W jego ocenie miejsce go na płytach chodnikowych toż nie są pracy budowlane. Nie przedstawiał to celu uzyskania opinii o pozwoleniu na platformę ani dokonania zgłoszenia. I Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przyznał rację inwestorowi.

zobacz również  dpd Koszalin

Obywatel, który sygnalizował temat nie był usatysfakcjonowany takim obiegiem sprawy. Jego oddaniem postawienie paczkomatu, wymaga pozwolenia. A naprawdę sprawa przybyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Ten w sądu z 17 stycznia 2019 r. rację przyznał obywatelowi (sygn. II SA/Łd 761/18).

Prawda nie podąża za rzeczywistością

WSA wskazał, że wykonanie celu w pewnym miejscu, w rozumieniu art. 3 pkt 6 pb, może działać usytuowania konstrukcji, która została wykonana poza miejscem budowy, co może działać takich obiektów budowlanych jak np. zbiorniki, urządzenia techniczne, kontenery, reklamy czy te paczkomaty oraz mlekomaty. Stąd oraz w odniesieniu do paczkomatów, przez ich postawienie należy kojarzyć ich dostarczenie oraz napisanie na placu z potencjalnym wykonaniem takich przystosowawczych prac budowlanych, takich jak np. podłączenie do prądu lub utwardzenie podłoża. Łódzki WSA wskazał też że paczkomatami angażowałby się już WSA w Warszawie. W sądu z 26 października 2018 r. (sygn. akt VII SA/Wa 2892/17) podkreślił, że więc co wtedy określone zostało przez ustawodawcę wprost, pewno nie nadążać za poprawiającą się rzeczywistością, technologiami, a jeszcze potrzebami inwestycyjnymi. Wprawdzie nie świadczy to, że nowe strategie prace budowlanej są wyjęte spod zapisów prawa. Ustawodawca nie bez powodu bowiem definiuje pewne pojęcia w warsztat na tyle pełny i uniwersalny, aby mimo poprawiającej się rzeczywistości, nadal mogły one odnaleźć idealne wykorzystanie do niedawnych przejawów działalności budowlanej.

zobacz również DPD Białogard

Nieco inaczej na sytuację patrzy Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jego oddaniem rozwój i wzrost cywilizacyjny pokazuje, że nie odda się zamknąć wszystkiego w jakimś katalogu. – Za chwilę pokaże się, że mamy trochę nowego, jakiś obiekt spoza katalogu. Winnym stanowić to wskazane przesłanki, na którymkolwiek poziomie ogólności, jednak z tamtej strony na tyle jasne, żeby nie stanowiło wywiadów z klasyfikacją takich obiektów, jak kiosk, paczkomat, czy bankomat. Warto się tutaj zastanowić nad jakimś kryterium objętości, czy wielkości takiego obiektu – podkreśla Dziąg.

Bankomat i paczkomat jak obiekt tymczasowy

Ponadto warszawski sąd paczkomaty zakwalifikował jako obiekt tymczasowy, razem z art. 3 pkt 5 upb. Dzieli on punkty na pozostawione do czasowego użytkowania w czasie gorszym od ich moce technicznej, przewidziane do przeniesienia w inne mieszkanie czy do rozbiórki oraz niepołączone trwale z gruntem, takie jak np. strzelnica, kioski uliczne, punkty sprzedaży ulicznej i wystawowe. Zdaniem sądu paczkomat mieści się w ostatniej dodatkowej grupie. Te z podstawowej powinny zniknąć po 180 dniach. Te inne, gdyby są być dłużej, chcą uzyskania dania na budowę.

Zdaniem Jacka Kosińskiego, adwokata, partnera panującego w kancelarii JK, orzeczenia, co do osoby są dobre z założeniem i orzecznictwem sądów administracyjnych. – Takie cele jak paczkomaty jednoznacznie stanowią tzw. tymczasowe obiekty budowlane. Dlatego konsekwentnie obejmuje je warunek uzyskania dania na platformę, i odpowiednio. Obiekty te oczywiście są element zagospodarowania terenu. Winny zatem podlegać kontroli w niniejszym dziale. Fakt, że zostały uzyskane w innym środowisku a tylko przywiezione do docelowej lokalizacji nie zmienia tutaj niczego. Definicja obiektu budowlanego nie ma bowiem sposobu jego wytworzenia. Np. w orzecznictwie przyjęło się, że nawet ustawienie przyczepy kempingowej na swej działce podlega pod prawo budowlane – tłumaczy Jacek Kosiński. Coś inne zdanie ma Przemysław Dziąg. – Obiekty tymczasowe, o jakich mówi przepis ze względu na indywidualne gabaryty odbiegają od wymiarów paczkomatów. Świadomie wskazano, właśnie też konkretniejsze. Gdy oczywiście nie było, toż w treści każdy obiekt, niejako usługowy, nietrwale połączony z gruntem, np. bankomat spełniałby definicję obiektu tymczasowego – podkreśla Przemysław Dziąg.

Zobacz Szybka pożyczka web

InPost: paczkomat to narzędzie techniczne

Spółka InPost Paczkomaty uważa, że paczkomat jest wyposażeniem technicznym, jakie nie jest kreowane w pewnym miejscu, lecz produkowane w fabryce. Jest on kierowany na zajęcie jako gotowa funkcjonalna całość, która do działania wymaga wyłącznie podłączenia do zasilania. Dlatego wniosła ona skargę kasacyjną do Starego Sądu Administracyjnego na warszawski wyrok. – Paczkomat nie różni się a od drugich tego pokroju urządzeń, np. automatów sprzedażowych czy informacyjnych – podkreśla Wojciech Kądziołka. – Gdyby wziąć pod uwagę zdecydowanie jego parametry fizyczne z pominięciem funkcjonalności elektroniki, toż można żeby go porównać po prostu ze licznym gabarytowo meblem. To ciekawe porównanie doskonale zdaje bezzasadność prób kwalifikowania umieszczenia paczkomatu w oznaczonym miejscu jako procesu budowlanego. Gdyby choć ten plan nie został zawarty przez Pierwszy Sąd Administracyjny a inne wojewódzkie sądy administracyjne, to uwolniło się to ujemnie na wzrostu sieci paczkomatów – dodaje. Znaczyłoby to bowiem konieczność wszczynania procedur prawa budowlanego w związku do jakiegoś urządzenia, co ciągnęło za sobą wzrost kursów i wydłużenie procesu lokalizacji paczkomatu w oznaczonym miejscu.

 

Źródło informacji prawo.pl

 

Paczkomaty Inpost Nowe Warpno

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments