70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Czy można cofnąć przelew bankowy?

ExpressCash to nalesza pożyczka bez bik pożyczka pod zastaw na sam dowód osobisty

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co spowodować, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na błędne konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często realizujemy wiele przelewów szybko oraz w pośpiechu, by pieniądze szybko dojechały do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Mogą więc żyć niepoprawne dane adresata, za wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego stanowiska a potrafi świadczyć za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane odbiorcy

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w powodzeniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to prawie szkodliwe pomyłki, jakie możemy osiągnąć. Banki weryfikują zlecenia tylko po numerze konta, więc przelew a właśnie zostanie rozesłany do normalnej osoby (oczywiście, skoro nie było pomyłki w punkcie konta).

Jedynym elementem są nowo powstałe rachunki. Kiedy robi się nowe konto a planuje zasilić je artykułem z dotychczasowego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli dodatek nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Za astronomiczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W niniejszym sukcesie problem zatrzymuje się dużo dużo duży. Bank nie odpowiada za pomyłki użytkowników w tej ról a chyba nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W niniejszym faktu można jedynie zetknąć się z klientem i poprosić o zwrot różnicy w ilościach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona wartość będzie doskonalsza niż środki widoczne na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W sukcesie za wysokich przelewów z chwilą przyszłą można w stylu natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak aby dostępna wartość była ciemniejsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najistotniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wprowadzi się za mały lub zbyt daleki czas cyfr, okienko z komunikatem poinformuje o błędzie, lub przelew nie jest wykonany i ktoś z banku skontaktuje się z jego zleceniodawcą.

Brak w organizacji cyfr lub niskie ich wejście to już całkiem nowa sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy artykuł na odrębne konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w ciągu paru dni roboczych (okres oczekiwania może kłócić się w relacji od regulaminu, w niektórych bankach jest ledwie dzień, w nowych nawet ponad tydzień). Jeśli natomiast błędny numer jest obowiązkowy, to pieniądze trafią na inny rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet gdy dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas liczb nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma inna osoba.

Cofnięcie przelewu – co robić?

Popełniliśmy brak w punkcie konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W relacji z banku możemy dokonać:

anulowanie samodzielne z rządu bankowości internetowej – widoczne w niewielu bankach. Zwykle dotyczy tylko przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z specjalistą. Nie zawsze jest możliwa (szukaj porady w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w zespole – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – kiedy jest możliwe, a skoro nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank pewnie nie pogodzić się na rozwiązanie przelewu, gdy w regulaminie jest przedmiot, że maszyna nie anuluje zleceń z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi kłopotów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie istnieje ostatnie przecież regułą (znów zależy całkowicie z regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Dodaje się i duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli transakcja nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i kończących), można ją odkręcić. Natomiast jeśli pieniądze poszły obecnie na inne konto, z zakresu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na niskie konto – jak odzyskać pieniądze oraz czyli wtedy w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie mamy prosta do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwaga w odzyskaniu pieniędzy i zetknąć się z bankiem, do którego poszedł przelew. Istnieje ostatnie przecież tylko dobra decyzja, nie obowiązek. Na miar zapisu Sądu Najwyższego z grudnia 2008 roku, bank ma obowiązek wykonać zlecenie dobre z specjalnym zadaniem oraz zasadami współżycia społecznego. Co oznacza, że do jego zadań nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może zanieść do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do zapłaty na miar zasad kodeksu cywilnego, który odpowiada, że „wszystek, kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej osoby, jest odpowiedzialny do dania korzyści w istocie, a jeśli to ciężkie, do zwrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego oznacza to obowiązek zwrotu pieniędzy (w końcu stanowiło ostatnie bezpodstawne wzbogacenie się).

Wezwanie do dania wpłaty powinno mieć kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania sumy i numer rachunku osoby, jaka zamierza odzyskać swój majątek. Tak nie ma gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy własne pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, uchyla się od zwrotu, można już tylko zgłosić sprawę do wniosku. W trakcie postępowania bank nie jest przecież częścią a nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas niemało kosztować, nawet gdy przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może nabyć opłatę. Dodatkowa metoda jest wdrażana wyłącznie z winy osoby, która błędnie wpisała dane i chce zaangażowania pracowników firm. W relacji z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Tak są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy natomiast z podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Że bank przyjmie się uwadze w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam także więcej. W relacji od firm potrafi żyć więc ilość od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *